Budowa domu energooszczędnego – od czego zacząć?
Najłatwiej uzyskać energooszczędność w budynku, który dopiero ma powstać. O ile poprawa parametrów istniejącego domu jest możliwa, o tyle jest to znacznie trudniejsze do przeprowadzenia niż zaplanowanie pewnych działań od podstaw. Na co zatem warto zwracać uwagę, planując inwestycję w dom energooszczędny? Podstawą, jak zwykle, jest dobry projekt. Jeśli chcesz, by eksploatacja domu była jak najtańsza, wybieraj domy o konkretnej formie i wielkości. Bardzo duże znaczenie ma także kształt dachu.
Uzyskanie energooszczędności jest związane przede wszystkim z ograniczeniem strat ciepła. Koszty ogrzewania budynku przeważnie stanowią znaczną część ogólnych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu. Dlatego ograniczając „ucieczkę” ciepła z pomieszczeń, można wydawać mniej na ich ogrzanie. Wybierając projekt, zwracaj zatem na uwagę na detale, które mogą wpływać na to, ile użytkowanie domu będzie Cię kosztowało.
Projekt domu energooszczędnego – na co zwracać uwagę?
Domy energooszczędne mają przeważnie zwartą bryłę. Wynika to z tego, że ciepło uchodzi z budynku głównie przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany, okna i drzwi. Zatem im mniejsza powierzchnia ścian, które stykają się z powietrzem atmosferycznym, tym cieplejszy będzie dom. Jednak to nie wszystko. Oszczędne domy to także takie, w których zastosowano rozwiązania architektoniczne ograniczające do minimum powstawanie mostków cieplnych. Wiąże się to między innymi z rodzajem konstrukcji, a przede wszystkim ze sposobem łączenia poszczególnych elementów.
Duże znaczenie ma także rozkład pomieszczeń względem stron świata (z którego wynika stopień nasłonecznienia), a także ilość i powierzchnia przeszkleń. Im większe okna, tym większe straty ciepła.
Bardzo dużą rolę odgrywa także typ dachu. Im więcej spadów i fragmentów wystających poza obrys budynku, tym straty ciepła będą większe. Sprzyja im także obecność wykuszy, lukarn i innych dodatkowych elementów.
Zatem, jeśli zależy Ci na budowie domu energooszczędnego, wybieraj propozycje o zwartej bryle, prostym, jedno- lub dwuspadowym dachu, a także z niezbyt dużą ilością wielkopowierzchniowych przeszkleń. Podczas orientacji domu względem stron świata, zadbaj o to, by największe okna (zwykle od pokoju dziennego) wychodziły na południe, co pozwoli nasłonecznić wnętrze w optymalnym stopniu. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?
Domy modułowe – sposób na oszczędne mieszkanie
Oprócz wymienionych wyżej czynników, które wpływają na to, w jakim stopniu budynek będzie energooszczędny, niezwykle ważna jest także technologia budowy, a także wykorzystane materiały. W tym kontekście nie można nie wspomnieć o domach modułowych, czyli takich, które powstają z gotowych elementów. Prefabrykaty to wielkogabarytowe elementy, które są wytwarzane w zakładzie produkcyjnym, a na placu budowy są łączone, tworząc gotową konstrukcję domu modułowego. Dlaczego taka technologia sprzyja energooszczędności? Ciepło ucieka z budynku przede wszystkim w miejscach łączeń elementów konstrukcyjnych. To właśnie tam najczęściej tworzą się mostki cieplne. Jeśli połączeń jest mało (w przypadku domów modułowych jest ich znacznie mniej niż w domach budowanych tradycyjnie z cegieł), ryzyko niekontrolowanego przenikania ciepła na zewnątrz znacząco się zmniejsza. Co więcej, domy modułowe są budowane z nowoczesnych materiałów o doskonałych parametrach izolacyjnych.
Domy energooszczędne – jaki materiał wybrać?
Jeśli zależy Ci na energooszczędności i zdecydujesz się na dom modułowy, masz do wyboru różnego typu materiały, z których powstaną elementy konstrukcyjne budynku. Tutaj także istnieje możliwość wyboru rozwiązania, które przyczyni się do oszczędności w przyszłości. Domy modułowe są budowane z różnego typu materiałów. Do najpopularniejszych należą:
- drewno,
- beton,
Dwóch pierwszych propozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. Beton i drewno to materiały, które od wieków są stosowane w pracach budowlanych. Ciekawą opcję stanowi natomiast stosunkowo nowe tworzywo, czyli keramzytobeton. Co to takiego i dlaczego warto się nim zainteresować w kontekście domów energooszczędnych?
Domy modułowe z keramzytobetonu – czy warto?
Keramzytobeton to tworzywo, które powstaje podobnie jak beton, jednak zamiast piasku lub żwiru, do mieszanki dodaje się keramzyt. Są to drobne granulki gliny, która została poddana działaniu wysokiej temperatury. Keramzyt cechuje się bardzo wysokimi parametrami izolacyjnymi, dzięki czemu idealnie sprawdza się do tworzenia elementów domów energooszczędnych.
Jego izolacyjność jest tak wysoka, że ściany, które zostaną wykonane z keramzytobetonu, mogą być znacznie cieńsze niż te murowane tradycyjną metodą, a także warstwa ocieplenia może mieć znacznie niższą grubość. To właśnie sprawia, że domy modułowe z keramzytu cieszą się coraz większą popularnością. Zastosowanie tej technologii pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynków, a także obniża wydatki ponoszone na montaż systemu docieplenia.
Domy z keramzytu – izolacyjność i inne zalety
Doskonała izolacyjność nie jest jedyną zaletą prefabrykatów z keramzytu. Przede wszystkim wykorzystanie tej technologii pozwala na wznoszenie budynków znacznie szybciej, niż stosując tradycyjne murowane ściany. Taki dom energooszczędny może powstać nawet w trzy miesiące.
Ponadto ściany z keramzytu są odporne na działanie wilgoci, rozwój pleśni, ingerencję owadów i gryzoni. Co za tym idzie, użytkownicy oszczędzają koszty ewentualnych napraw i renowacji. Jeśli jesteś zainteresowany budową domu modułowego z keramzytu, do wyboru masz wiele różnorodnych projektów, które uwzględniają różne potrzeby mieszkańców. Korzystając z pomocy fachowców, z pewnością wybierzesz rozwiązanie, które zapewni Ci największą wygodę.