Dobra firma budowlana – budowa domu w Sosnowcu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie – dla wielu osób jedyne takie w życiu. Nic więc dziwnego, że chcesz, by prace przebiegły sprawnie, bez większych problemów i zgodnie z założonym budżetem. To z pozoru niezbyt duże wymagania, jednak czasami ich spełnienie w praktyce okazuje się bardzo trudne. Problemy mogą sprawiać przede wszystkim nierzetelne lub nie do końca profesjonalne firmy budowlane, których niestety całkiem sporo na rodzimym rynku. Sosnowiec również nie jest wolny od tego typu praktyk. Czy w związku z tym warto się porywać na budowę domu systemem gospodarczym? Niekoniecznie. Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może bowiem skutkować nieodpowiednią jakością wykonania budynku. Dlatego w ostatecznym rozrachunku najbardziej opłacalne jest skorzystanie z usług ekipy – ale tylko fachowej i doświadczonej.

 

Tanie usługi budowlane na Śląsku – czy to możliwe?

Charakterystyczna dla większości inwestorów jest szukanie oszczędności – przede wszystkim jednak nie na materiałach czy rozwiązaniach projektowych, ale na „robociźnie”. Tymczasem tania budowa to zazwyczaj ogromna pułapka, szczególnie jeśli jednocześnie będziesz chciał, by dom powstał szybko! Budowa to proces, na który warto spojrzeć racjonalnie. Jeśli coś ma być zrobione szybko i dobrze, na pewno nie będzie tanie. Z kolei tanio i dobrze może wymagać dłuższego czasu. Jeśli zaś firma budowlana zapewnia Cię, że wykona wszelkie zamierzone zadania bardzo szybko i nadzwyczaj tanio, zapewne najbardziej opłaci Ci się wybór innego wykonawcy.

Dobra firma budowlana - budowa domu w Sosnowcu

Niektórzy inwestorzy decydują się na wynajęcie firmy remontowo-budowlanej tylko do określonych prac związanych z konstrukcją – np. wylania fundamentów czy założenia instalacji. Jest to pewne rozwiązanie dla tych, którzy mają niewiele pieniędzy, za to sporo czasu i cierpliwości. Samodzielna realizacja pozostałych zadań może być bowiem długotrwała i dość trudna. Dlatego korzystnym rozwiązaniem zwykle okazuje się postawienie na kompleksowe usługi budowlane w wykonaniu profesjonalistów. To przede wszystkim gwarancja spokoju podczas procesu budowlanego – możesz mieć pewność, że wszystkie prace będą odpowiednio zaplanowane, a dzięki temu wykonane również w optymalnym czasie. Ty jako inwestor nie musisz się zaś o nic martwić.
 

Kompleksowa budowa – co to oznacza?

Czym jednak jest „kompleksowa budowa”? W niektórych przypadkach to jedynie pusty frazes, który ma zachęcić klienta do zdecydowania się na usługi danej firmy budowlanej. Dlatego warto obdarzać zaufaniem tylko tych wykonawców, którzy zawczasu przedstawiają zakres swojej odpowiedzialności i działania. Kompleksowa realizacja to wsparcie na każdym etapie budowy. Co to oznacza?
 

Wybór lub przygotowanie projektu

To od tego rozpoczyna się realizacja marzeń o własnym domu. Właściwy projekt jest niezwykle ważny. Większość inwestorów wybiera gotowe koncepcje, które są tańsze i zwykle prostsze w realizacji. Istnieje jednak również możliwość sporządzenia projektu indywidualnego – trzeba jednak pamiętać, że będzie się to wiązało z wyższymi kosztami oraz koniecznością odwleczenia budowy w czasie. Przy gotowym projekcie można ją bowiem rozpocząć niemal od razu.

Często gotowy projekt można poddać lekkim modyfikacjom. Niekiedy jest to wręcz wymagane ze względu na parametry działki lub przepisy prawa miejscowego obowiązującego na danym terenie. Dlatego dobrze, jeśli firma budowlana może pomóc Ci w naniesieniu poprawek, ponieważ współpracuje z architektem.
 

Pozwolenie na budowę

Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub ewentualnie dokonanie zgłoszenia prac budowlanych, jeśli projektowany obiekt nie wymaga pozwolenia. Procedura nie jest bardzo skomplikowana – wymaga złożenia w urzędzie odpowiednich dokumentów. Warto jednak powierzyć to zadanie firmie remontowo-budowlanej. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów. Będziesz mieć również pewność, że specjaliści zadbają o to, by wniosek był prawidłowy i kompletny. Co więcej, w niektórych przypadkach możesz liczyć również na pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
 

  • Przygotowanie placu budowy

Gdy kwestie formalne zostaną załatwione, można przenieść się na plac budowy. Ważne aby z wyprzedzeniem zadbać o badanie geotechniczne grutnu. Zanim prace ruszą pełną parą, konieczne jest jego przygotowanie – m.in. ogrodzenie i zabezpieczenie. Następnie na teren wkracza geodeta, który zajmie się wytyczeniem obrysu budynku. Do etapu przygotowania można również zaliczyć wykonanie fundamentów. To proces, który obejmuje prace ziemne związane z wykonaniem wykopów, a następnie wykonanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej z odpowiednią izolacją i zbrojeniem

  • Konstrukcja

Na kolejnym etapie budynek zaczyna przybierać swój ostateczny kształt. Muruje się ściany, wykonuje stropy, więźbę i pokrycie dachowe. To również moment, w którym powstają schody betonowe, jeśli takowe uwzględniono w projekcie. Podczas konstrukcji należy zwracać szczególna uwagę na użyte techniki i materiały, ponieważ nieprawidłowe wykonanie szkieletu budynku może skutkować rozmaitymi problemami przy jego użytkowaniu. Po zakończeniu wymienionych wyżej prac budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym.

  • Montaż

Gdy szkielet budynku wraz z dachem są gotowe, można przystąpić do montażu. Po jego zakończeniu budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Zazwyczaj rozpoczyna się od okien i drzwi, które powinny być zamontowane przed zimą. Następnie wykonuje się niezwykle ważne instalacje wewnętrzne – elektryczną, wodno-kanalizacyjną czy gazową. Prace przy instalacjach wymagają konkretnych uprawnień, a gotowe systemy podlegają sprawdzeniu i odbiorowi. To mnóstwo pracy i sporo formalności, ale jeśli zdecydujesz się na kompleksowe usługi budowlane, nie będziesz musiał się o to martwić. Co ważne, dobre wykonanie instalacji to gwarancja ich bezpiecznej i bezproblemowej eksploatacji przez wiele kolejnych lat.

  • Elewacje, tynki, wylewki

Następnie przystępuje się do doprowadzenia budynku do tzw. stanu deweloperskiego. Wykonuje się elewacje wraz z ocieplenie, tynki i wylewki na podłogach. Ociepla się również poddasza i stropy. Po zakończeniu tych prac dom jest gotowy do wykończenia.

  • Wykończenie

Ostatnim etapem są prace wykończeniowe. Warto zadbać o to, by wybrana firma remontowo-budowlana mogła się zająć również nimi. Pozwoli to na obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia i jego znacznie szybsze zakończenie. Zakres wykończenia wnętrz może być różny – wszystko zależy od projektu aranżacji i wymagań inwestora. W pełni wykończony dom jest określany jako budynek w stanie „pod klucz” i gotowy do zamieszkania!

  • Odbiór budynku

Zanim jednak będzie możliwe wprowadzenie się do nowego domu, należy dokonać jego odbioru. Kompleksowe usługi budowlane okazują się przydatne również w tym przypadku. Zatrudniona firma przygotuje odpowiednią dokumentację i złoży ją w urzędzie. Dzięki temu inwestor nie musi się martwić o żadne formalności!
 

Firma budowlana w Sosnowcu – kompleksowe usługi

Jeśli zależy Ci na sprawnej i bezproblemowej budowie domu, najlepiej zrobisz, wybierając kompleksowe usługi budowlane. W Sosnowcu i na całym Śląsku świadczy je firma JW Budownictwo. Nasza działalność opiera się przede wszystkim na budowie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz innych obiektów kubaturowych. Zapewniamy pełną obsługę procesu inwestycyjnego, czyli wszystkie czynności wyszczególnione powyżej. Jako nasz klient będziesz mógł sam zdecydować jaki etap usług w naszym wykonaniu Cię interesuje , czy jedynie stan surowy czy też np. deweloperski.

Dobra firma budowlana - budowa domu w Sosnowcu

Realizujemy zarówno gotowe, katalogowe projekty (stworzone przez naszych projektantów lub zewnętrzne pracownie), jak i te autorskie lub indywidualne. Oferujemy kompleksowe usługi– zgodnie z Twoimi potrzebami!

Naszą specjalnością jest budowa z elementów keramzytowych – to coraz popularniejsza technologia, która pozwala na błyskawiczną budowę o każdej porze roku. Gotowy budynek ma też bardzo dobre parametry cieplne i jest wytrzymały. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Firma budowlana JW Budownictwo działa w Sosnowcu i okolicach oraz w innych miejscowościach na Śląsku.