Domy modułowe – jak powstają?
Domy modułowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają z modułów, czyli wielkogabarytowych elementów, które produkuje się w fabryce, a następnie dowozi na plac budowy. Poszczególne fragmenty, które stanowią między innymi ściany zewnętrzne lub stropy, łączy się w całość już w miejscu docelowym. Wymaga to użycia ciężkich maszyn, na przykład dźwigów, jednak pozwala na bardzo szybkie i precyzyjnie wznoszenie konstrukcji budynku.
Taka technologia budowania domów jednorodzinnych jest w Polsce stosunkowo nowa, jednak w innych krajach, między innymi w Skandynawii i w Stanach Zjednoczonych, w taki sposób powstaje większość budownictwa jednorodzinnego. Czy warto zainteresować się domami z prefabrykatów? Przemawia za tym wiele zalet.
Gotowe domy z modułów – zalety
Domy z modułów zyskały popularność ze względu na szereg korzyści, które może uzyskać inwestor, decydując się na takie rozwiązanie. Do najważniejszych można zaliczyć:
- bardzo szybki proces budowy,
- wysoka jakość wykonania wynikająca z rygorystycznych kontroli,
- czystość i nieinwazyjność prac budowlanych,
- możliwość zlecenia budowy od A do Z,
- budynek jest objęty gwarancją,
- bardzo dobre parametry materiałów budowlanych,
- energooszczędność gotowego.
Nie dziwi więc, że coraz więcej osób rozważa rezygnację z tradycyjnych metod budowlanych na rzecz domów modułowych. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w budowaniu budynków z modułów w omawianej technologii. Zwykle można zamówić kompleksową usługę, która obejmuje budową domu według określonego projektu od podstaw, aż do stanu, który umożliwia wprowadzenie się. Jednak tym, co szczególnie interesuje inwestorów, są koszty. Ile zatem kosztuje dom modułowy i czy jest on droższy od budynku murowanego?
Koszt domu modułowego
Koszt budowy domu modułowego, podobnie jak każdego innego budynku, jest uzależniony od wielu czynników. Podstawowymi są metraż i rodzaj projektu, a w szczególności to, czy bryła ma skomplikowaną, czy prostą formę. Im więcej nietypowych elementów, tym cena będzie wyższa.
Według szacunków koszt postawienia domu modułowego w stanie surowym otwartym jest nieco niższy niż odpowiadającego mu budynku murowanego. W 2020 roku ceny kształtowały się odpowiednio na poziomie 1400-1800 zł za metr kwadratowy dla domu modułowego oraz 2000-22000 zł dla domu murowanego. W przypadku domu z prefabrykatów należy jednak doliczyć jeszcze koszt wykonania fundamentów, zwykle płytowych.
Mimo że koszt stanu surowego domu modułowego jest nieco niższy, należy także doliczyć wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, który posłuży do postawienia poszczególnych fragmentów konstrukcji. W ostatecznym rozrachunku cena budowy domu z modułów jest bardzo zbliżona do tej, którą charakteryzują się tradycyjne budynki murowane. Jeśli więc zatem jesteś osobą, która upatruje maksymalnych oszczędności w procesie budowy, to rozwiązanie może nie spełnić Twoich oczekiwań. Warto jednak wybrać domy modułowe ze względu na koszty eksploatacji, bo te kształtują się na bardzo korzystnym poziomie.
Dom modułowy – koszty eksploatacji
Dla osób, którym zależy na oszczędnościach, dobrą wiadomością będzie fakt, że domy modułowe pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z materiałów, które stosuje się do produkcji prefabrykatów. Należy do nich między innymi keramzyt, czyli drobne granulki wytwarzane z gliny poddanej działaniu wysokiej temperatury. W wyniku tego procesu w każdym kawałku keramzytu zostają zamknięte pęcherzyki powietrza. To sprawia, że stanowi on idealny materiał izolacyjny. Chroni przed utratą ciepła, hałasem, a także nie jest podatny na nasiąkanie. To czyni z niego wprost idealne tworzywo do produkcji prefabrykatów budowlanych. Keramzyt stanowi składnik mieszanki betonowej, z której odlewa się moduły służące do wznoszenia konstrukcji budynków.
Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym domy modułowe z keramzytobetonu cechują się energooszczędnością. Koszty ogrzewania takich budynków są niższe, oszczędza się również wydatki ponoszone na ewentualne remonty, ponieważ ściany i stropy z keramzytu są odporne na działanie szkodliwych czynników, dlatego nie ulegają degradacji.
Cena domów modułowych – podsumowanie
Choć cena budowy domów modułowych nie odbiega znacząco od kosztu wzniesienia budynków murowanych, warto zainteresować się takim rozwiązaniem z wielu powodów. Przede wszystkim takie domy powstają niezwykle szybko. Ich ukończenie do stanu deweloperskiego jest możliwe nawet w trzy miesiące. Ponadto eksploatacja domów z modułów jest oszczędna. Doskonałe parametry izolacyjne pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania, remontów i stosowania dociepleń. Jeśli zatem zależy Ci na korzystnej finansowo inwestycji, dom modułowy z pewnością będzie trafionym pomysłem.