Planujesz budowę domu? Czy jedyne rozwiązanie to tradycyjne metody? Dzięki nowoczesnym technologiom możesz wybrać dom tani w budowie, czyli dom z keramzytu. Jest to sposób, który zdobywa coraz większą popularność, dzięki licznym zaletom przewyższającym tradycyjne metody budowlane. Keramzyt, czyli lekkie kruszywo ceramiczne, oferuje szereg korzyści, które sprawiają, że jest atrakcyjnym materiałem budowlanym dla osób planujących budowę domu. Choć każda technologia ma swoje wady, warto przyjrzeć się przede wszystkim licznym zaletom domów z keramzytu. Czas zatem poznać dom z keramzytu oraz wady i zalety tej technologii.

Budowa domów z keramzytobetonu – na czym to polega?

Ta technologia opiera się na wykorzystaniu prefabrykatów z keramzytobetonu. Materiał ten jest produkowany w podobny sposób, co tradycyjny beton, jednak w jego przypadku zamiast piasku lub żwiru stosuje się keramzyt. Co to takiego?

Keramzyt to tworzywo powstające w wyniku spalania gliny w wysokiej temperaturze. Ma formę drobnych, lekkich grudek, które charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, a także doskonałą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Są one wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale także w ogrodnictwie, drogownictwie czy nawet w akwarystyce. Dlaczego zatem domy z prefabrykatów keramzytowych stały się tak popularne? Wynika to ze wspomnianych tu parametrów tego tworzywa. Przede wszystkim jest ono:

  • bardzo lekkie,
  • nienasiąkliwe
  • wysoce paroprzepuszczalne,
  • wysoce izolujące,
  • odporne ogniowo,
  • odporne na ściskanie.

Warto zatem przyjrzeć się poszczególnym cechom keramzytu i jego zastosowaniu w budownictwie.

Domy z keramzytobetonu – szybkość budowania

Keramzytobeton jest tworzywem, które doskonale sprawdza się w kontekście produkowania prefabrykatów, czyli gotowych elementów, które łączy się już na placu betonu. Z keramzytu można tworzyć niewielkie bloczki, ale także wielkoformatowe fragmenty przyszłej konstrukcji. To sprawia, że domy z prefabrykatów keramzytowych powstają bardzo szybko (nawet do 7 tygodni). Wpływa to nie tylko na komfort z punktu widzenia inwestora, ale także na możliwość oszczędzenia kosztów – taka technologia budowy nie wymaga angażowania fachowców na wiele miesięcy.

Nie bez znaczenia jest także niewielka masa gotowych elementów. Umożliwia ona stosowanie mniej masywnych fundamentów oraz ułatwia kwestie transportu i stawiania poszczególnych elementów w miejscu docelowym.

Domy z prefabrykatów keramzytowych – doskonała izolacyjność

Keramzyt jest materiałem, który wykazuje doskonale właściwości izolacyjne. Wynika to z jego budowy. Granulki keramzytu są chropowate na zewnątrz, natomiast w ich wnętrzu znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem. Dzięki temu stanowią idealny materiał do budowy ścian, które chronią mieszkańców przed wpływem temperatur i odgłosów dochodzących z zewnątrz.

Kolejną zaletą wynikającą z budowy granulek keramzytowych jest ich niepalność oraz odporność na działanie czynników biologicznych. Keramzyt jest całkowicie niepodatny na działanie pleśni i grzybów, a także ingerencję owadów i gryzoni. Dzięki temu konstrukcja domu jest zabezpieczona przed degradacją.

Wady keramzytobetonu – cena

Keramzytobeton należy do jednych z droższych materiałów budowlanych. Wynika to między innymi z tego, że wymaga bardziej zaawansowanego procesu technologicznego niż w przypadku tradycyjnych cegieł i pustaków. Warto jednak zwrócić uwagę, że całkowity koszt budowy domu z prefabrykatów keramzytowych rzadko jest wyższy niż cena budynku w tradycyjnej technologii. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tego, że specyficzne parametry keramzytu pozwalają na uproszczenie lub całkowite pominięcie niektórych etapów prac budowlanych. Tak jest między innymi z tynkowaniem. Keramzytobeton jest tworzywem bardzo gładkim, dlatego nie wymaga stosowania tynków wewnętrznych. Dzięki temu inwestor oszczędza na materiałach i koszcie robocizny.

Warto zwrócić uwagę także na to, że łączenie prefabrykatów nie wymaga używania zaprawy – nie ponosi się zatem kosztu jej zakupu.

Domy z prefabrykatów – gdzie znaleźć wykonawcę?

Kolejnym aspektem, który dla niektórych osób stanowi wadę budowy domu z prefabrykatów keramzytowych, jest potencjalna trudność ze znalezieniem odpowiedniego wykonawcy. Faktycznie, omawiana technologia w naszym kraju jeszcze nie jest tak popularna jak na zachodzie, dlatego zajmujących się nią specjalistów jest znacznie mniej niż tradycyjnych firm budowlanych (które można znaleźć niemal w każdej miejscowości).

Warto jednak wziąć pod uwagę, że popularność domów z keramzytobetonu rośnie, co z pewnością przełoży się na wzrost liczby fachowców pracujących w tej technice. Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w dom z prefabrykatów keramzytowych, nie musisz także wybierać firmy budowlanej z siedzibą w najbliższej okolicy. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw, które świadczą swoje usługi na terenie całej Polski. Wiele z nich oferuje usługę budowy domu pod klucz lub w stanie deweloperskim. Oznacza to, że wybierasz projekt, a specjaliści wykonują wszelkie niezbędne prace i oddają Ci do użytku gotowy (lub gotowy do wykończenia) budynek. Jest to bardzo wygodne i wymaga Twojego zaangażowania w minimalnym stopniu.