Keramzyt

Ekspresowy czas budowy domu

Domy z keramzytu to nowa technologia, która znacząco zrewolucjonizowała branżę budownictwa. Innowacyjne metody mają na celu przyspieszyć budowy domów w pełni ekologicznych. Czym jest ten materiał?

Keramzyt to wypalone kuleczki gliny o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Elementy ścian z keramzytobetonu są projektowane i produkowane w fabryce specyficznie pod indywidualny projekt. Następnie są one montowane na budowie przez nasze wyspecjalizowane ekipy montażowe przy pomocy dźwigu. Jest to proces znacznie szybszy od tradycyjnych metod, które pochłaniają nie tylko czas, lecz także pieniądze.

Budowa domów z keramzytu to:

  • krótszy czas budowy,
  • dokładność realizacji,
  • gładkie ściany - brak konieczności kładzenia tynków wewnętrznych,
  • dodatkowa powierzchnia domu (ze względu na mniejszą grubość ścian),
  • ściany przygotowane pod instalacje – brak konieczności bruzdowania.

Keramzyt

W technologii tej jesteśmy w stanie zrealizować
niemal każdy projekt gotowy i indywidualny.

Więcej o keramzycie

Praktyczne informacje o keramzycie
i budowie domów z keramzytobetonu.

Technologia w skrócie

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

Domy keramzytowe w Polsce
 

Keramzyt to lekkie ceramiczne kruszywo. Surowiec ten powstaje podczas procesu wypalania łatwo topliwych glin. W tym celu używane są specjalne piece rozgrzewane do temperatury 1100-1300 stopni Celsjusza. I chociaż w naszym kraju pierwsze budynki dopiero powstają, to metoda wypalania keramzytu została tak naprawdę odkryta dość przypadkowo już w 1913 roku w jednej z amerykańskich cegielni. 4 lata później, w 1917 roku, ruszyła pierwsza produkcja kompozytów.

Na początku surowiec wykorzystywany był do produkcji prefabrykatów keramzytowych o małych gabarytach, a po pierwszej wojnie światowej był wykorzystywany w celach militarnych przy budowach kadłubów statków. Potencjał keramzytu został dostrzeżony po drugiej wojnie światowej, kiedy zapotrzebowanie na materiały budowlane bardzo wzrosło. W ten sposób na całym świecie zaczęły powstawać fabryki wytwarzające keramzytowe płyty budowlane.

Dziś nowoczesne budownictwo nikogo już nie dziwi. Coraz więcej osób docenia jego zalety, co sprawia, że domy z keramzytobetonu w Polsce stają się popularne

Domy z prefabrykatów keramzytowych na Śląsku

Domy z keramzytu Śląsk to oferta dla wszystkich osób, które chcą szybko zamieszkać w swoich czterech kątach. Jako doświadczona firma doskonale wiemy, jak wykorzystać innowacyjną metodę, cały czas zachowując najwyższą jakość usług. Nowoczesne domy z prefabrykatów keramzytowych są całkowicie bezpieczne dla mieszkańców. Kruszywo wyróżnia się bowiem bardzo dobrymi parametrami fizyczno-chemicznymi.

Obecnie coraz więcej osób wybiera projekty domów z keramzytu, wpływając tym samym na znaczne obniżenie kosztów. Wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej pokazało nam, że domy keramzytowe doskonale sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej.

Budowa domów Śląsk JW Budownictwo to gwarancja, że Twój wymarzony dom będzie bezpieczny, wygodny i energooszczędny. Zajmujemy się wykonywaniem różnorodnych projektów domów z keramzytu, a przed realizacją usługi wykonujemy dokładną wycenę.

Jeśli zastanawiasz się, czy domy z keramzytu Katowice to oferta dla Ciebie, zapoznaj się z odpowiedziami na najważniejsze pytania.

Dom z prefabrykatów keramzytowych: czy każdy projekt budowy domu jednorodzinnego można zrealizować w technologii prefabrykatów keramzytowych?

Właściwie można powiedzieć, że dom z prefabrykatów keramzytowych to rozwiązanie, które daje więcej możliwości niż ograniczeń. W znakomitej większości przypadków w technologii tej można zrealizować każdy projekt budowy domów jedno i wielorodzinnych.

Mam wybrany gotowy projekt w technologii tradycyjnej, zainteresowała mnie budowa domu z keramzytu, co dalej?

Jeśli ktoś ma wybrany jakikolwiek, dowolny projekt indywidualny bądź gotowy, wystarczy że prześle go nam do wyceny ze wskazaniem, że ma to być dom z prefabrykatów keramzytowych. Po naszej stronie leży wówczas przygotowanie wykonawczego projektu konstrukcji w tej technologii. W ciągu kilku dniu klient otrzymuje od nas wycenę budowy domu do stanu deweloperskiego z podziałem na poszczególne etapy.

Dom z keramzytobetonu a trwałość. Jak to wygląda w dłuższej perspektywie?

Domy prefabrykowane, keramzytobeton to wciąż dla wielu osób nowość. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ znakomita większość osób na co dzień nie interesuje się tematami związanymi z budownictwem. Niemniej, trudno powiedzieć, że dom z keramzytu, czy sam keramzyt to nowość. Jako kierownicy budów z powodzeniem od ponad 15 lat budujemy w Polsce domy prefabrykowane z keramzytobetonu. Wybudowaliśmy ponad 300 domów z keramzytu i nie mieliśmy jeszcze przypadku, gdy coś złego działo się ze ścianami po budowie. Sam system PRAEFA, czyli system do wznoszenia ekologicznych i energooszczędnych domów z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych z keramzytu jest stosowany w Europie Zachodniej od początku lat 70 więc ma już ok. 50 lat. W tym czasie domy z keramzytu bardzo zyskały na popularności. Na temat trwałości domów z keramzytu można spojrzeć również z innej strony: keramzyt to kruszywo ceramiczne wypalane z glin w temperaturze ponad 1200°C bez domieszki jakichkolwiek substancji szkodliwych. Tradycyjne cegły są również wypalana z gliny i wytrzymują kilkaset lat… Nie widzimy powodów, aby z trwałością ścian z keramzytu miało być inaczej.

Dom z keramzytobetonu a koszty. Czy dom z keramzytobetonu jest droższy w budowie niż dom w technologii tradycyjnej?

Na pytanie „czy dom z prefabrykatów keramzytowych to wyższe koszty?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od konkretnego projektu, natomiast rzeczywiście można założyć, że dom z keramzytu do stanu surowego będzie o ok. 5-8% droższy od budowy w technologii tradycyjnej. Należy jednak wziąć pod uwagę niższe koszty w późniejszych etapach wynikające np. z braku konieczności kładzenia tynków wewnętrznych, czy bruzdowania ścian przy wykonaniu instalacji elektrycznej. Dom z keramzytu to także krótszy czas budowy, a czas to pieniądz. Jeśli weźmiemy pod uwagę czas, w którym spłacamy odsetki od kredytu, czy płacimy za wynajem mieszkania w czasie budowy, różnice mogą się zatrzeć. Dom z prefabrykatów keramzytowych to także dodatkowe m2 powierzchni, co wynika z mniejszej grubości ścian. Ta dodatkowa powierzchnia w przeliczeniu ceny za m2 ma również swoją wartość.

Czy domy z keramzytobetonu są dobrze wyizolowane?

Domy z keramzytu właśnie m.in. ze względu na swoje parametry izolacyjne są budowane zarówno w gorącej Hiszpanii, jaki i w chłodnych krajach Skandynawskich. Ściany keramzytobetonowe dają gwarancję komfortu cieplnego wewnątrz budynku. Dzięki akumulacyjności cieplnej w pomieszczeniach latem panuje przyjemny chłód, zimą natomiast unikamy strat ciepła. Przy zastosowaniu do ocieplenia elewacji białego styropianu o gr 20cm, z zapasem spełnione są najnowsze normy i wymagania dotyczące izolacji cieplnej przegród budowlanych.

Dom z prefabrykatów keramzytowych w 3 miesiące – czy to możliwe? Ile czasu potrzeba na budowę domu prefabrykowanego z keramzytu?

Rzeczywiście, technologia gdzie budowany jest dom prefabrykowany z keramzytu, pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy. Dom z prefabrykatów keramzytowych do stanu surowego zamkniętego może powstać w 3 miesiące. Częściowo zależy to od wielkości domu i warunków pogodowych; inaczej wygląda budowa w okresie wiosenno- letnim, inaczej w okresie jesienno-zimowym. W rzeczywistości, dom z keramzytu do stanu deweloperskiego może zostać wybudowany w około 4-8 miesięcy w zależności od wielkości domu i projektu. Warto zaznaczyć, że domu z keramzytobetonu to brak etapów mokrych więc mamy mniejsze ryzyko konieczności wstrzymania robót ze względu na warunki pogodowe.

Czy prawdą jest, że budując dom z keramzytu, już na początku budowy należy zaprojektować miejsca gniazdek, puszek elektrycznych i włączników?

Rzeczywiście, budowa domu z prefabrykatów keramzytobetonowych wymaga zaplanowania rozmieszczenia punktów elektrycznych na etapie projektowania ścian. Zwykle albo my pomagamy klientowi w ustaleniu tych punktów, albo klienci korzystają z usług architekta wnętrz. Niemniej często się zdarza, że klienci na późniejszym etapie, gdy ściany z keramzytu już są zmontowane na placu budowy, chcą zmienić lokalizację lub dodać albo zlikwidować jakiś punkt instalacji elektrycznej. Nie ma z tym żadnego problemu.

Czy dom z prefabrykatów keramzytobetonowych może być niemożliwy do wybudowania z powodu lokalizacji działki?

Jeśli kogoś zainteresuje budowa domu z prefabrykowanych ścian keramzytobetonowych, należy potwierdzić, że lokalizacja danej działki pozwoli na realizację budowy w tej technologii. Ściany z keramzytobetonu są produkowane w fabryce i muszą zostać dostarczone na plac budowy, gdzie są montowane. Oznacza to, że duże samochody ciężarowe oraz dźwig muszą mieć możliwość dojazdu na działkę i przestrzeń do przeprowadzenia montażu. Ograniczeniem mogą tutaj być np. wąskie, ciasne skrzyżowania bądź zupełny brak miejsca na pracę dźwigu. Takich przypadków jest w rzeczywistości bardzo mało. W momencie, gdy wyceniana jest budowa domu z keramzytobetonu, jeszcze przed podpisaniem umowy zawsze weryfikujemy możliwość dojazdu na działkę i wykonania montażu za pomocą dźwigu, aby uniknąć później ewentualnego zaskoczenia.

Wykończamy dom prefabrykowany z keramzytu: czym to się różni w porównaniu do prac wykończeniowych domów wybudowanych tradycyjnie?

Naszym zdaniem śmiało można powiedzieć, że domy z prefabrykatów keramzytowych pozwalają na łatwiejsze i szybsze wykonanie prac wykończeniowych. Domy z keramzytobetonu to brak konieczności kładzenia tynków wewnętrznych. Dodatkowo dom z keramzytu jest przygotowany do rozprowadzenia instalacji: w ścianach są już zamontowane puszki elektryczne i kanały do rozprowadzenia elektryki. Oznacza to brak konieczności bruzdowania ścian. Dom prefabrykowany z keramzytobetonu to także gładkie ściany bez konieczności sezonowania. Ściany po zagruntowaniu są gotowe do malowania czy tapetowania. Na ścianach można położyć cienką warstwę gładzi, natomiast nakład prac z pewnością jest tutaj ograniczony. Część klientów, którzy wybudowali dom z keramzytu, w niektórych pomieszczeniach decyduje się na pozostawienie surowego betonu – w zależności od stylu wykończenia wnętrz. W pomieszczeniach typu garaż czy kotłownia wystarczy tylko pomalować ściany. Klienci, którzy decydują się na dom z keramzytobetonu, w kwestii prac wykończeniowych, pytają o możliwości adaptacji ścian czy też po prostu o łatwość montażu zabudowy kuchennej. Pojawiają się bowiem opinie, że ściany keramzytowe są tak twarde, że wiercenie w nich otworów jest bardzo problematyczne. W rzeczywistości zwykła wiertarka z udarem radzi sobie, jeśli zaistnieje potrzeba montażu np. kołków rozporowych czy wiercenia otworów. Zdarzają się też przypadki, gdy klienci już po montażu ścian decydują się na powiększenie, zmniejszenie bądź przesunięcie np. otworów okiennych. To również jest możliwe do wykonania.

Jakie przewagi mają domy z prefabrykatów keramzytowych nad domem modułowym z drewna?

Porównując dom prefabrykowany z keramzytu z domem modułowym z drewna, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, domy z prefabrykatów keramzytowych znacznie lepiej akumulują ciepło. Keramzytobeton ma dużą gęstość, dzięki czemu akumulacja ciepła trwa dłużej, natomiast dom z keramzytu będzie znacznie wolniej tracił ciepło niż dom drewniany. Dom prefabrykowany z keramzytu, przy zastosowaniu odpowiednich instalacji może być domem pasywnym co w przypadku domu modułowego z drewna będzie bardzo trudne do spełnienia. Domy z prefabrykatów keramzytowych również pozwalają na większy komfort termiczny latem – znacznie wolniej się nagrzewają.

Po drugie, dom prefabrykowany z keramzytu ma dużą odporność ogniową. Sam keramzyt jest materiałem ognioodpornym o klasie ognioodporności A. Ze względu na temperaturę wypalania (ok. 1200 stopni Celsjusza), do 1100 stopni Celsjusza jego właściwości pozostają niezmienione. Ściany i stropy domów drewnianych mają znacznie mniejszą odporność ogniową.

Po trzecie, domy prefabrykowane z keramzytobetonu charakteryzują się bardzo dobrą izolacją akustyczną. Uzyskanie dobrej izolacji akustycznej w przypadku domów drewnianych na pewno jest trudniejsze. Na koniec pozostaje kwestia trwałości. Domy z prefabrykatów keramzytowych to z pewnością domy o bardzo dużej trwałości, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Na pytania odpowiedzi udzielili eksperci firmy JW Budownictwo, inżynierowie z wieloletnimi doświadczeniem, którzy mają szeroką wiedzę w zakresie budowy domów prefabrykowanych z keramzytobetonu.

 

Warte uwagi

Świadczymy kompleksowe usługi budowlane