Wszystko zaczyna się od pomysłu
Zanim rozpocznie się cały proces budowy domu z keramzytu, najpierw należy zdecydować się na odpowiedni projekt. Trzeba przyznać, że jest w czym wybierać, gdyż inwestor może zdecydować się na:
-
gotowe projekty domów z prefabrykatów keramzytowych,
-
stworzenie indywidualnego projektu domu,
-
przerobienie projektu budynku tradycyjnego na dom z keramzytu.
Wśród dostępnych gotowych rozwiązań można wybierać pomiędzy mniejszymi domami, jak i dużymi budynkami o powierzchni większej niż 100 m2. Dopiero po zdecydowaniu się na dany projekt budowlany można rozpocząć starania o uzyskanie pozwolenia budowlanego. Należy również zadbać o środki finansowe na budowę domu z keramzytu, aby możliwe było – zaraz po otrzymaniu stosownych pozwoleń – ruszenie z wylewaniem fundamentów i produkcją modułów keramzytowych. Warto wtedy skorzystać z usług wykonawcy, który może pomóc podczas starania się o kredyt hipoteczny w banku. W ten sposób budowa domu z keramzytu może być mniej stresującym przedsięwzięciem.
Budowa domu z keramzytu – roboty ziemne i wylanie fundamentów
Gdy już zapadła pozytywna decyzja z banku lub masz w pełni zaoszczędzoną kwotę na budowę domu z keramzytu, a w ręce dzierżysz pozwolenie na postawienie budynku jednorodzinnego, wtedy czas na pierwsze czynności. Najpierw firma wykona dokładną analizę geotechniczną, tak aby móc zoptymalizować kolejne działanie. Zanim zostanie wylany fundament, należy zrobić odpowiednie wykopy i poziomy kanalizacyjne. Trzeba także pamiętać o izolacji, która uchroni budynek przed utratą ciepła i niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Następnie czas na:
-
skonstruowanie szalunku,
-
zazbrojenie,
-
wylanie fundamentu.
Wykonanie fundamentów pod budowę domu, w zależności od panujących warunków na parceli może zająć 7 – 14 dni. W tym czasie produkowane są już prefabrykaty keramzytowe, które niebawem będzie można zamontować.
Montaż modułów keramzytowych
Jeśli na działce inwestora są już gotowe fundamenty, czas przystąpić do wykonania stanu surowego otwartego. W przypadku budowy domów z keramzytu ta część przebiega bardzo szybko, gdyż ściany składają się z prefabrykatów. Inwestor ma również wybór pomiędzy stropem tradycyjnym a takim, który również jest modułowy. W zależności od tego czy dom jest parterowy, czy jest przewidziane piętro, proces montażu wszystkich ścian może trwać od kilku godzin do paru dni. Budowa domów modułowych to spektakularny proces, gdyż często tego samego dnia z płyty fundamentowej wyrastają wszystkie ściany budynku.
Zwieńczeniem etapu stanu surowego jest wykonanie konstrukcji oraz położenie dachu. W zależności od wybranych rozwiązań budowlanych ten krok można osiągnąć w ciągu 2 - 6 tygodni. W przypadku tradycyjnie murowanego domu inwestor czekałby na to kilka miesięcy – ze względu na zalecenia budowlańców, aby dom w stanie surowym otwartym mógł częściowo obeschnąć.
Ile trwa budowa domu z keramzytu – stan surowy zamknięty i deweloperski
Gdy ściany są już postawione, a budynek jest zadaszony, czas na wstawienie okien i drzwi. Prace związane z wykonaniem instalacji idą zwykle naprawdę błyskawicznie, ale warto pamiętać o jednym aspekcie. Już na etapie projektu trzeba zaznaczyć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, gdyż potem dodanie kolejnego punktu będzie wiązało się z kuciem w ścianie. Przejście do stanu deweloperskiego wymaga również przygotowania posadzek oraz tynków. Wraz z izolacją cieplną oraz zewnętrzną elewacją inwestor widzi, jak jego nowy dom nabiera rumieńców. Następnie klient ma dwie możliwości:
-
kontynuowanie współpracy z firmą budowlano-remontową, tak aby wprowadzić się do już gotowego budynku,
-
wykończenie domu na własną rękę.
Skorzystanie z pomocy fachowców pomaga ograniczyć stres przy budowie domu z keramzytu do minimum.
Klienci, którzy wybrali domy z prefabrykatów, mogą się wprowadzać nawet w ciągu kilku miesięcy.