Domy z keramzytu cieszą się coraz większą popularnością. Inwestorów przyciąga przede wszystkim skrócony czas realizacji projektów. Budynek może być gotowy do użytku już po kilku miesiącach. Pierwszym etapem zawsze jest wybranie i przygotowanie projektu. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Sprawdź.

Domy z keramzytu – czym są?

Domy z keramzytu to budynki wznoszone z prefabrykatów keramzytobetonowych. To oznacza, że nie są murowane w tradycyjny sposób, czyli z cegieł i pustaków łączonych zaprawą, ale powstają z gotowych elementów.

Prefabrykaty keramzytowe są produkowane w fabryce, zgodnie z projektem, a następnie przywożone na miejsce budowy. Tam są ze sobą łączone zgodnie z określonym schematem. Taka technologia pozwala znacznie skrócić czas wznoszenia budynku. Dom może być gotowy nawet w 2–3 miesiące. Dla porównania obiekty murowane zwykle powstają w około 2–3 lata. Różnica jest zatem bardzo wyraźna.

Czym jest keramzytobeton? Jest to materiał budowlany składający się z betonu i keramzytu, czyli kruszywa powstającego w wyniku wypalania gliny pęczniejącej. Keramzyt doskonale sprawdza się w przypadku prac budowlanych, ponieważ jest:

  • bardzo lekki,

  • niepalny,

  • odporny na działanie pleśni i grzybów,

  • niepodatny na działanie wilgoci,

  • wysokoizolacyjny pod względem temperatury i akustyki.

To sprawia, że stanowi idealny materiał do wykorzystania w budownictwie. Warto podkreślić, że nie jest to nowe kruszywo. Jest stosowane od początków XX wieku, a rozkwit jego popularności w branży budownictwa mieszkaniowego datuje się na lata 60 i 70 zeszłego stulecia.

Także w Polsce domy z keramzytu cieszą się sporym zainteresowaniem. Na razie jest ich znacznie mniej niż tych budowanych tradycyjnie, jednak można zaobserwować rosnące zainteresowanie taką technologią wznoszenia budynków jednorodzinnych.

Projekt domu z keramzytu ­– jaki wybrać?

Jeśli planujesz przeprowadzkę do nowego domu, musisz najpierw wybrać projekt. Nie ma znaczenia, w jakiej technologii zostanie zbudowany dom – rozplanowanie wszystkich pomieszczeń jest kluczowe, by budynek spełniał swoją funkcję i był wygodny w użytkowaniu. Co istotne w technologii keramzytobetonowej można zrealizować dowolny projekt, nie ma tu prawie żadnych ograniczeń.

Do wyboru masz dwie podstawowe opcje, czyli zakup gotowego projektu lub zamówienie nowego (wykonanego przez architekta). Przyjrzyj się zaletom i wadom każdego z rozwiązań.

Zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego

Jeśli wybierzesz gotowy projekt, masz nieco ograniczone możliwości związane z dopasowaniem go idealnie do swoich potrzeb. Dla niektórych może to stanowić przeszkodę, szczególnie jeśli mają specyficzne upodobania, które nie są zgodne z obowiązującymi trendami.

Zwróć jednak uwagę, że oferta gotowych projektów jest niezwykle szeroka. Do wyboru masz setki opcji, które różnią się wielkością, liczbą i rozkładem pomieszczeń. Z pewnością wybierzesz spośród nich taką, która wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Zakup projektu z katalogu może być również korzystny dlatego, że został on stworzony na podstawie popularnych w architekturze praktyk. Zastosowano w nim sprawdzone rozwiązania, na przykład dotyczące rozplanowania ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że projektowaniem zajmują się eksperci, dlatego warto im zaufać. Jeśli wybierzesz taką opcję, masz także możliwość wprowadzenia w niej pewnych zmian. Możesz na przykład zadecydować o układzie ścianek działowych.

Projekt na zamówienie

To świetny wybór dla osób, które szukają nietypowych rozwiązań. Chcesz, by twój dom miał niekonwencjonalną formę? Zamówienie projektu u architekta może być bardzo dobry pomysłem. Pamiętaj jednak, aby kierować się przede wszystkim kwestiami praktycznymi. Dom, który świetnie prezentuje się jako projekt, niekoniecznie będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Polecanym rozwiązaniem jest przejrzenie gotowych opcji, a jeśli żadna z nich nie przypadnie Ci do gustu, zlecenie stworzenia projektu od podstaw.

Domy z keramzytu – projekt i cena

Być może zastanawiasz się, czy budowa domu z keramzytu wymaga stosowania określonego rozplanowania pomieszczeń. Okazuje się, że nie. W technologii prefabrykacyjnej można zrealizować każdy projekt budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego.

Co więcej, jeśli masz już projekt domu murowanego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jego podstawie wznieść obiekt z keramzytu. Jak to się robi?

  • Dokument przekazujesz firmie zajmującej się wznoszeniem domów prefabrykowanych.

  • Firma sporządza wycenę budowy domu z podziałem na poszczególne etapy.

  • Firma przygotowuje projekt konstrukcji pod technologię prefabrykacji keramzytobetonowej

  • .Specjaliści zlecają produkcję gotowych elementów na podstawie otrzymanego projektu.

Nie musisz zatem iść na żadne kompromisy. Projekty i ceny domów z keramzytu mogą być różne. Możesz zdecydować się budynek bardzo duży lub bardzo mały, który może mieć nietypową formę i dowolną wysokość. Nie ma ograniczeń dotyczących jego wyglądu czy układu pomieszczeń.

Koszt wzniesienia domu z keramzytu jest zwykle podobny lub nieco wyższy do wybudowania obiektu murowanego , choć mogą pojawiać się różnice w zależności od konkretnego projektu. Budynki z prefabrykatów powstają jednak znacznie szybciej. Można się do nich wprowadzić już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac. Jeśli zależy Ci na czasie, jest to bardzo korzystna opcja.