Keramzyt to materiał coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie. Wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się popularność domów z keramzytu. Dowiedz się, czym jest ten materiał oraz w jaki sposób powstaje.

Czym jest keramzyt?

Keramzyt jest produktem końcowym, powstałym w wyniku obróbki cieplnej czystych glin w temperaturze powyżej 1100 °C. Ma formę sypkiego i lekkiego kruszcu. Jest w całości naturalnym produktem. To korzystny wybór dla osób ceniących sobie ekologię i oszczędność, gdyż podczas produkcji wypalania się gliny pęczniejącej nie powstają żadne odpady – tylko czysty keramzyt. W zależności od rozmiaru kruszywa, budulec może występować we frakcjach, gdzie grubość elementów nie przekracza 4 mm lub z nieco większymi cząstkami – powyżej 8, 10 aż do 20 mm. Przyjmuje się, że bardziej rozdrobniony keramzyt budowlany może doskonale sprawdzić się w przypadku izolacji czy różnych mieszankach. Frakcje charakteryzujące się większymi rozmiarami znajdą zastosowanie np. w wypełnieniach. Ponadto keramzyt można łączyć z innymi materiałami budowlanymi, tworząc prefabrykaty.

Czym różni się keramzyt budowlany od innych materiałów?

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować zwiększony popyt na budowę domów z keramzytu. W czym tkwi tajemnica popularności akurat tego materiału? To, co odróżnia keramzyt budowlany od innych stosowanych materiałów, to:

  • trwałość

Keramzyt budowlany wykazuje się wysoką odpornością na ogień, skrajne temperatury czy wilgoć. Dzięki temu ryzyko wystąpienia pleśni czy zgnilizny jest ograniczone do minimum.

  • lekkość

Kruszywo jest świetnym izolatorem, a przy tym jego niewielka waga sprawia, że pracownicy branży budowlanej chętnie go wykorzystują.

  • energooszczędność

Wydatki związane z ociepleniem domu mogą znacznie nadszarpnąć budżet. Zaleca się budowanie domów z materiałów energooszczędnych, takich jak keramzyt budowlany.

  • izolacja akustyczna

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć działkę na zupełnym odludziu, gdzie mieszkańcy domu mogą delektować się ciszą i spokojem. Natomiast wybranie materiału o wysokiej izolacji akustycznej, pozwala zabezpieczyć wnętrze przed niechcianymi dźwiękami.

  • łatwa i szybka budowa

Domy z keramzytu powstają szybciej niż te ze zwykłych cegieł czy betonowych bloczków. Wpływ na to ma nie tylko możliwość użycia prefabrykatów, ale także łatwość obróbki przy wykończeniu wnętrza.

Keramzyt budowlany to materiał o wielu atutach.

Keramzyt budowlany – cena

Z reguły zakładamy, że jeśli coś ma bardzo dobre właściwości, tak jak keramzyt budowlany, to pewnie koszt takiego materiału jest większy. Czy jest to zgodne z prawdą? Nie do końca. Sama cena keramzytu budowlanego jest nieco wyższa, niż w przypadku innych materiałów budowlanych. Natomiast szkopuł tkwi w tym, jak wiele korzyści może uzyskać inwestor, wybierając keramzyt. Przede wszystkim, skoro sama budowa idzie szybciej, to koszt robocizny może być mniejszy. Warto porównać oferty wykonawców domu i sprawdzić, czy za wykonanie budynku tradycyjnymi metodami cena nie będzie wyższa. Podczas inwestowania w dom jednorodzinny należy dokładnie planować przyszłość. Jak już wiadomo, keramzyt budowlany jest odporny na działanie pleśni i świetnie utrzymuje temperaturę. Mieszkanie w budynku wykonanym z takiego materiału dajke korzyści ekonomiczne i jest zdrowe.

Cena keramzytu budowlanego a czas realizacji

Kolejnym aspektem, który może mieć duże znaczenie to obecne warunki mieszkaniowe inwestora. Najczęściej Polacy w trakcie budowy domu:

  • wynajmują mieszkanie,

  • korzystają z gościnności rodziny,

  • mieszkają w starym domu, przez co nie są w stanie go jeszcze sprzedać i uzyskać dodatkowych funduszy.

Bardzo często żadna z tych opcji nie jest pozbawiona wad. Najem mieszkania jest kosztowny, natomiast codzienne przebywanie dorosłych ludzi z rodzicami z pewnością może rodzić konflikty. Budowa domu z keramzytu przebiega szybko, dzięki czemu inwestor w krótkim czasie może znaleźć się już „na swoim”.

Nowoczesny dom z keramzytu

Budynki wybudowane za pomocą keramzytu są idealne do życia. Dom powinien być stworzony z ciepłych i odpornych na wilgoć materiałów. Warto wybierać rozwiązania, które posłużą przez dekady.