Keramzytobeton jest materiałem, który stanowi ciekawą alternatywę dla popularnie stosowanych tworzyw. Zyskał on uznanie w branży budowlanej ze względu na swoje korzystne właściwości, które sprzyjają wykorzystaniu go w produkcji prefabrykatów. Co oprócz gotowych ścian może powstać z tego tworzywa? Poznaj szeroki zakres możliwości, jakie daje keramzytobeton.

Keramzytobeton – co to jest?

Keramzyt jest materiałem, który powstaje podczas wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Efektem tego procesu są drobne granulki, które cechują się niską masą i niewielką nasiąkliwością. Jeśli doda się je do zaprawy zamiast piasku lub żwiru, otrzyma się właśnie keramzytobeton. Dlaczego jego właściwości są tak cenione?

Przede wszystkim dlatego, że keramzyt stanowiący składnik mieszanki nadaje jej doskonałe właściwości izolacyjne, tak pożądane w budownictwie. Budowa domów z keramzytu jest więc doskonałą alternatywą dla pustaków betonowych lub cegieł. Z tego materiału można wykonywać gotowe ściany w technologii prefabrykowanej. Elementy powstają w zakładzie produkcyjnym i są przywożone na plac budowy w całości. Na miejscu następuje łączenie poszczególnych fragmentów w całość. Pozwala to znacznie przyspieszyć przebieg prac związanych ze stawianiem budynku, a także zapewnia bardzo korzystne parametry gotowej konstrukcji. Chodzi między innymi o wysoką izolacyjność i odporność ścian z keramzytobetonu na degradację.

Zastosowanie prefabrykatów keramzytowych

Główną zaletą zastosowania prefabrykatów keramzytowych jest doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna. Przekłada się ona na obniżenie strat energii, co w konsekwencji pozwala uzyskać niższe koszty eksploatacji budynku. Izolacja od hałasu wpływa natomiast na ogólny komfort użytkowników obiektu.

Kolejnym walorem budowy domów z keramzytu jest szybkość prowadzenia prac. Dotyczy to zarówno domów powstających z prefabrykatów, jak i z bloczków keramzytowych. Gotowe ściany łączone na placu budowy sprawiają, że prace postępują znacznie szybciej niż w przypadku murowania budynku w tradycyjnej technologii. Dzięki temu dom może być gotowy do odbioru już po kilku miesiącach. Natomiast bloczki można ciąć za pomocą piły ręcznej, co sprawia, że możliwe jest modyfikowanie ich kształtu bezpośrednio podczas prowadzenia prac budowlanych.

Ostatnim plusem, o którym należy wspomnieć w kontekście budowy domów z keramzytu, jest znikoma podatność tego materiału na zawilgocenie, a co za tym idzie, na rozwój pleśni i grzybów. Keramzyt nie jest nasiąkliwy, co sprawia, że nie wiąże wody w strukturze ścian.

W jaki sposób wykorzystuje się keramzytobeton?

Zastosowanie keramzytu w budownictwie jest niemal nieograniczone. Wykorzystuje się go do produkcji wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych, a także pustaków o różnych formach. Można wznosić z nich budynki o różnorodnych konstrukcjach i przeznaczeniu. Pustaki keramzytowe są dostępne w wielu kształtach, dlatego można nie tylko budować z nich ściany, ale także inne elementy konstrukcyjne. Do ich wykonania wykorzystuje się między innymi:

  • pustaki szalunkowe „L” – do budowy wieńców,
  • kształtki „U” – do budowy wieńców i nadproży,
  • gotowe belki nadprożowe „L” – do nadproży okiennych i drzwiowych,
  • pustaki ościeżnicowe.

Tak duża dostępność różnych rodzajów elementów sprawia, że ich zastosowanie umożliwia budowę domu z keramzytu w jednym systemie. Można wykorzystać także pustaki wypełniane styropianem, które podnoszą poziom izolacyjności ścian.